„Et kaunis male Eesti rahvamänguks saaks!“

Nii unistas ammustel aegadel Mulgimaa mees, ajakirjanik, õpetaja ja muidu tark mees Ado Grenzstein (1849–1916). Tema nägi males võimalust laste arendamiseks mõtlevateks inimesteks, sest lisaks kohustuslikule kooliharidusele on vaja veel seda midagi lisaks, et päris kõiki Looja poolt kaasa antut paremini ära kasutada. Olgu öeldud ka, et Grenzstein oli see mees, kes oma ajalehes Olevik esimese eestikeelse maleõpetuse avaldas. Tema mõtles välja tänapäevase maleterminoloogia. Tema tuletas sõnast „malewa“ täna kõigile tuttava „male“. Ka „malend“ ja enamik malendeid on selle õilsa inimese välja mõeldud.
Alatskivilgi oli selline ideeline mees olemas. 6. novembril 2022 saanuks Alatskivi valla aukodanik Lembit Holst 87-aastaseks. Täna pole enam Alatskivi valda ja Lembitutki. Vaid Kõige Kõrgem ise teab, mille alusel ta maist aega inimestele jagab, kuid Lembitule oli seda ikka liiga vähe antud. Kui Lembit näeks tänaseid tingimusi, mis sportimiseks siin vallas (küll nüüd juba suures) nüüd olemas on, oleks ta kindlasti rõõmus. Mäletan neid unistusi selgelt, kui järjekordse spordiürituse olime ühele poole saanud. Õnneks on Lembitu kingad Priidule päris parajad olnud, kuid seda rahvast, kes sporti teha tahtsid teha, ja keda Lembit taga utsitada sai, seda on Priidul järjest vähem ja vähem. Nutiajastu on oma vaenutööd tegemas.
Üks Lembitu unistusi oli lapsed malet mängima panna. Ta püüdis seda ellu viia omal moel ja mängijaid tema ajal oligi. Siinkirjutaja püüab Lembitu ammust unistust omal moel elus hoida ja juba kaheksandat korda sai Lembitu sünnipäeva tema mälestusturniiriga meeles peetud. Kaks suurmeistrit ja mitu meistrit Alatskivi koolis maleturniiril, usun, et Lembit rõõmustaks väga seda nähes. Ja oli mida vaadata ka. Kuigi taas üheksa võistlejat, olid need üheksa tõelised malevägilased.
Mis saab edasi? Olen veksli välja käinud, et seni kuni olen olemas, saab vähemalt kord aastas Lembitut meeles peetud ja tema auks maleturniir tehtud. Seda kuni aga ei otsusta mina. Nii on mul loota vaid tänase vallajuhi peale, sest ütlen ausalt, üle hulga aja on tulnud siiakanti vallajuht, kelle poolt ka mina hääle annaksin. Ja teen talle vallalehe kaudu ka kohe ettepaneku. Hea Piibe! Palun leia aega ja kutsu enda juurde kõik valla koolijuhid. Pane kokkusaamise teemaks „Maleõpetuse sisseviimine Peipsiääre valla koolides“. Pakun ka ennast sinna kokkusaamisele kontvõõraks, et selle idee suure pooldajana ja selle elluviimise unistajana, saaksin anda selgitusi, mida, ja kuidas sellist asja ellu viima hakata. Millest alustada. Idee pole ju iseenesest uus, kuid rakendust see leidnud siiani pole. Miks ei võiks algatus tulla Peipsi äärest ja ikka selle mõttega, et „kaunis malemäng Eesti rahvusspordiks saaks“ ja lapsed nutikamaks saaksid.

Olge kõik terved!
P.S. Mul oli siiralt hea meel näha Lembitu eakaaslasi tema mälestusüritusel. Aitäh, Mangussoni Karla ja Liiva Ants, et olete jätkuvalt mehed, kel Lembit Holst meeles on. Ta oli väärt mees, et teda mäletada.

TULEMUSED 
PILDID (fotod: Priit Allikivi)

*Info ja tekst: Uno Ainsoo

Eelmine
Pala kooli võistkonnad võidutseid Peipsiääre valla koolispordi meistrivõistlustel rahvastepallis
Järgmine
A. Haava nim Pala kooli tütarlaste võistkond on Tartumaa meister

Lisa kommentaar

Email again: